Vols col·laborar amb nosaltres?
Necessitem fotos d’opistobranquis per completar el nostre projecte. Si disposes de fotos de les espècies relacionades en la llista inferior i vols compartir-les amb nosaltres, posa’t en contacte amb nosaltres omplint el formulari del final d’aquesta pàgina.
Les teves fotos seran publicades a la fitxa de l’espècie corresponent, incloent el teu nom i un enllaç a la plana web que ens especifiquis. Les fotos han de ser en format JPG i tenir 1024 píxels pel costat més llarg. Només es faran servir per aquesta plana web. A més, passaràs a formar part del grup dels nostres col·laboradors i tindràs accés a tota la nostra informació.
Necessitem fotos de les següents espècies: (en ordre alfabètic)
- Abavopsis latosoleata (Salvini-Plawen, 1973)
- Acteocina crithodes (Melvill & Standen, 1901)
- Acteocina protracta (Dautzenberg, 1889)
- Aeolidiella rubra (Cantraine, 1835)
- Aglaja berrieri (Dieuzeide, 1935)
- Akera silbo Ortea & Moro, 2009
- Alderella comosa (A. Costa, 1867)
- Alderia modesta (Lovén, 1844)
- Aldisa binotata Pruvot-Fol, 1953
- Aldisa expleta Ortea, Pérez & Llera, 1982
- Aldisa puntallanensis Moro & Ortea, 2011
- Algarvia alba Garcia-Gomez & Cervera, 1989
- Anidolyta duebenii (Lovén, 1846)
- Anisodoris marmorata (Bergh, 1881)
- Antonietta luteorufa Schmekel, 1966
- Aplysia juliana Quoy & Gaimard, 1832
- Armina quadrilateralis (Bergh, 1861)
- Armina tricuspidata Thompson, Cattaneo & Wong, 1990
- Atys blainvillianus (Récluz, 1843)
- Atys brocchii (Michelotti, 1847)
- Baptodoris stomascuta (Bouchet, 1977)
- Berthella dautzenbergi (Watson, 1897)
- Berthella elongata (Cantraine, 1835)
- Bosellia levis Fernandez-Ovies & Ortea, 1986
- Bulla mabillei Locard, 1897
- Cadlina excavata (Pruvot-Fol, 1951)
- Callostracon chariis (Watson, 1886)
- Callostracon tyrrhenicum (Smriglio & Mariottini, 1996)
- Carminodoris spinobranchialis Ortea & Martínez, 1992
- Cavolinia gibbosa (d’Orbigny, 1834)
- Cephalopyge trematoides (Chun, 1889)
- Chelidonura cubana Ortea & Martínez, 1997
- Chelidonura leopoldoi Ortea, Moro & Espinosa, 1997
- Chelidonura orchidaea Perrone, 1990
- Clio polita Pelseneer, 1888
- Clio recurva (Children, 1823)
- Corolla ovata (Quoy & Gaimard, 1833)
- Costasiella virescens Pruvot-Fol, 1951
- Cumanotus cuenoti Pruvot-Fol, 1948
- Cuthona correai Ortea, Caballer & Moro, 2002
- Cuthona fidenciae (Ortea, Moro & Espinosa, 1999)
- Cuthona leopardina (Vayssière, 1888)
- Cuthona pallida (Eliot, 1906)
- Cuthona perca (Er. Marcus, 1958)
- Cuthona thompsoni Garcia, Lopez-Gonzalez & Garcia-Gomez, 1991
- Cuthona willani Cervera, Garcia-Gomez & Lopez-Gonzalez, 1992
- Cuvierina atlantica Bé, MacClintock & Currie, 1972
- Cyerce antillensis Engel, 1927
- Cylichna chevreuxi Dautzenberg, 1889
- Cylichna piettei Dautzenberg & H. Fischer, 1896
- Cylichna propecylindracea (de Gregorio, 1890)
- Cylichnium africanum (Locard, 1897)
- Cylichnium oliviforme (Watson, 1883)
- Cymbulia parvidentata Pelseneer, 1888
- Dermatobranchus cf. rubidus (Gould, 1852)
- Desmopterus cirropterus Gegenbaur, 1855
- Desmopterus papilio Chun, 1889
- Diacavolinia constricta van der Spoel, Bleeker & Kobayasi, 1993
- Diacavolinia deshayesi van der Spoel, Bleeker & Kobayasi, 1993
- Diacavolinia limbata (d’Orbigny, 1836)
- Diacavolinia strangulata (Deshayes, 1823)
- Diacria quadridentata (Blainville, 1821)
- Diaphana cretica (Forbes, 1844)
- Diaphana flava (Watson, 1897)
- Discodoris edwardsi Vayssière, 1902
- Discodoris erubescens Bergh, 1884
- Discodoris patriziae Perrone, 1991
- Discodoris sordii (Perrone, 1990)
- Discodoris tristis Bergh, 1899
- Doridium laurentianum Watson, 1897
- Doris alboranica Bouchet, 1977
- Doris bicolor (Bergh, 1884)
- Doris marmorata Risso, 1818
- Doris pseudoverrucosa (Ihering, 1886)
- Doto acuta Schmekel & Kress, 1977
- Doto arteoi Ortea, 1978
- Doto eo Ortea & Moro, 2014
- Doto escatllari Ortea, Moro & Espinosa, 1998
- Doto fluctifraga Ortea & Perez, 1982
- Doto leopardina Vicente, 1967
- Doto oblicua Ortea & Urgorri, 1978
- Doto pita Er. Marcus, 1955
- Doto pontica Swennen, 1961
- Doto pygmaea Bergh, 1871
- Doto sotilloi Ortea, Moro & Espinosa, 1998
- Doto unguis Ortea & Rodriguez, 1989
- Eliotia souleyeti Vayssière, 1909
- Elysia hetta Perrone, 1990
- Elysia margaritae Fez, 1962
- Ercolania lozanoi Ortea, 1982
- Ercolania selva Ortea & Espinosa, 2001
- Eubranchus arci Ortea, 1981
- Eubranchus leopoldoi Caballer, Ortea & Espinosa, 2001
- Eubranchus telesforoi Ortea, Caballer & Bacallado, 2002
- Eubranchus vascoi Ortea, Caballer & Moro, 2002
- Facelina lugubris (Bergh, 1882)
- Facelina rutila Pruvot-Fol, 1951
- Facelina schwobi (Labbé, 1923)
- Facelinopsis pacodelucia Ortea, Moro & Caballer, 2014
- Favorinus ghanensis Edmunds, 1968
- Felimida goslineri (Ortea & Valdés, 1996)
- Felimida rodomaculata (Ortea & Valdés, 1992)
- Geitodoris joubini (Vayssière, 1919)
- Geitodoris rubens (Vayssière, 1919)
- Gleba cordata Forsskål in Niebuhr, 1776
- Goniodoris barroisi Vayssière, 1901
- Haminoea fusari (Alvarez, Garcia & Villani, 1993)
- Haminoea templadoi Garcia, Perez-Hurtado & Garcia-Gomez, 1991
- Hermaea cruciata Gould, 1870
- Hero blanchardi Vayssière, 1888
- Heterodoris robusta Verrill & Emerton, 1882
- Hyalocylis striata (Rang, 1828)
- Hydatina zonata (Lightfoot, 1786)
- Inopinodon azoricus (Locard, 1897)
- Janolus faustoi Ortea & Llera, 1988
- Jorunna spazzola (Er. Marcus, 1955)
- Laona condensa (van der Linden, 1995)
- Limacina trochiformis (d’Orbigny, 1834)
- Mamillocylichna richardi (Dautzenberg, 1889)
- Mannesia sabadiega (Ortea, Moro & Espinosa, 1997)
- Melanochlamys algirae (A. Adams in G. B. Sowerby II, 1850)
- Melanochlamys maderensis (Watson, 1897)
- Meloscaphander imperceptus Bouchet, 1975
- Mysouffa turrita (Watson, 1883)
- Notobranchaea bleekerae van der Spoel & Pafort-van Iersel, 1985
- Notobranchaea hjorti (Bonnevie, 1913)
- Notobranchaea tetrabranchiata Bonnevie, 1913
- Notodiaphana atlantica Ortea, Moro & Espinosa, 2013
- Okenia ameliae Ortea, Moro & Caballer, 2014
- Okenia cupella (Vogel & Schultz, 1970)
- Okenia hispanica Valdés & Ortea, 1995
- Okenia mica Ortea & Moro, 2014
- Onchidoris bouvieri (Vayssière, 1919)
- Onchidoris cervinoi Ortea & Urgorri, 1979
- Onchidoris perlucea Ortea & Moro, 2014
- Onchidoris reticulata Ortea, 1979
- Onchidoris tridactila Ortea & Ballesteros, 1982
- Ovulactaeon meekii (Dall, 1889)
- Oxynoe benchijigua Ortea, Moro & Espinosa, 1999
- Paraclione longicaudata (Souleyet, 1852)
- Paradoris ceneris Ortea, 1995
- Paradoris inversa Ortea, 1995
- Paradoris mollis Ortea, 1995
- Paraflabellina ischitana (cf.) atl specimens
- Peltodoris punctifera (Abraham, 1877)
- Peracle bispinosa Pelseneer, 1888
- Peracle depressa Meisenheimer, 1906
- Peracle diversa (Monterosato, 1875)
- Peracle elata (Seguenza, 1875)
- Peracle moluccensis (Tesch, 1903)
- Peracle reticulata (d’Orbigny, 1834)
- Petalifera ramosa Baba, 1959
- Philine approximans Dautzenberg & H. Fischer, 1896
- Philine azorica Bouchet, 1975
- Philine complanata Watson, 1897
- Philine denticulata (J. Adams, 1800)
- Philine desmotis Watson, 1897
- Philine intricata Monterosato, 1884
- Philine monilifera Bouchet, 1975
- Philine rugosula Dautzenberg & H. Fischer, 1896
- Philine vestita (Philippi, 1840)
- Philinoglossa praelongata Salvini-Plawen, 1973
- Philinopsis speciosa Pease, 1860
- Phyllidiopsis berghi Vayssière, 1902
- Phyllidiopsis boucheti Valdés & Ortea, 1996
- Phylliroe bucephala Péron & Lesueur, 1810
- Placida saronica (T. E. Thompson, 1988)
- Platyhedyle denudata Salvini-Plawen, 1973
- Pleurobranchaea morula Bergh, 1905
- Pleurobranchus areolatus Mörch, 1863
- Pneumoderma mediterraneum Van Beneden, 1838
- Pneumoderma violaceum d’Orbigny, 1834
- Pneumodermopsis ciliata (Gegenbaur, 1855)
- Polycera maculata Pruvot-Fol, 1951
- Pontohedyle milaschewitchii (Kowalevsky, 1901)
- Pseudovermis artabrensis Urgorri, Cobo & Besteiro, 1991
- Pseudovermis axi Marcus Ev. & Er., 1955
- Pseudovermis boadeni Salvini-Plawen & Sterrer, 1968
- Pseudovermis kowalewskyi Salvini-Plawen & Sterrer, 1968
- Pseudovermis papillifer Kowalevsky, 1901
- Pseudovermis paradoxus Perejaslavtseva, 1891
- Pseudovermis schultzi Marcus Ev. & Er., 1955
- Pseudovermis setensis Fize, 1961
- Pseudovermis thompsoni Salvini-Plawen, 1991
- Pyrunculus hoernesi (Weinkauff, 1866)
- Pyrunculus obesiusculus (Brugnone, 1877)
- Pyrunculus spretus (Watson, 1897)
- Relichna simplex (Locard, 1897)
- Reticulidia gofasi Valdés & Ortea, 1996
- Retusa canariensis (Nordsieck & Talavera, 1979)
- Retusa crebrisculpta (Monterosato, 1884)
- Retusa desgenettii (Audouin, 1826)
- Retusa laevisculpta (Granata-Grillo, 1877)
- Retusa leuca (Watson, 1883)
- Retusa mariei (Dautzenberg, 1889)
- Retusa multiquadrata Oberling, 1970
- Retusa nitidula (Lovén, 1846)
- Retusa obesa (Locard, 1897)
- Retusa parvula (Jeffreys, 1883)
- Retusa pellucida (Sars G. O., 1878)
- Retusa pusillina (Locard, 1897)
- Retusa robagliana (P. Fischer, 1869)
- Retusa tenerifensis (Nordsieck & Talavera, 1979)
- Retusa tornata (Watson, 1886)
- Rhodope veranii Koelliker, 1847
- Ringicula ciommeii Mariottini, Smriglio & Oliverio, 2000
- Ringicula minutula Locard, 1897
- Ringicula nitida A. E. Verrill, 1872
- Ringicula pulchella Morlet, 1880
- Ringicula semistriata d’Orbigny, 1842
- Rostanga anthelia Perrone, 1991
- Roxania monterosatoi Dautzenberg & H. Fischer, 1896
- Roxania pinguicula (Seguenza, 1880)
- Roxania semilaevis (Seguenza, 1880)
- Runcina akaymui Ortea & Moro, 2013
- Runcina arnoldoi Ortea & Bacallado, 2013
- Runcina banyulensis (cf.)
- Runcina capreensis Mazzarelli, 1894
- Runcina carrilloi Ortea & Moro, 2013
- Runcina cruzi Ortea & Moro, 2013
- Runcina falciformis Ortea & Rodríguez, 1990
- Runcina genciana Ortea & Nicieza, 1999
- Runcina hidalgoensis Ortea & Moro, 1999
- Runcina hornae Schmekel & Cappellato, 2002
- Runcina laliae Ortea & Moro, 2013
- Runcina macrodenticulata Garcia-Gomez & Lopez de la Cuadra, 1990
- Runcina medanensis Ortea & Moro, 1999
- Runcina pacoi Ortea, Moro, Bacallado & Caballer, 2014
- Runcina palominoi Ortea & Moro, 1999
- Runcina paupera Ortea & Valdés, 1990
- Scaphander gracilis Watson, 1883
- Scaphander nobilis Verrill, 1884
- Sclerodoris tuberculata Eliot, 1904
- Siphonaria crenata Blainville, 1827
- Spiricella unguiculus Rang, 1828
- Spurilla croisicensis (Labbé, 1923)
- Spurilla sargassicola Bergh, 1871
- Stiliger auarita Caballer, Ortea & Moro, 2009
- Stiliger llerae Ortea, 1982
- Taringa ascitica Ortea, Perez & Llera, 1982
- Taringa bacalladoi Ortea, Perez & Llera, 1982
- Taringa oleica Ortea, Perez & Llera, 1982
- Taringa pinoi Perrone, 1985
- Taringa tritorquis Ortea, Perez & Llera, 1982
- Thielea helicoides (Jeffreys, 1877)
- Thordisa aurea Pruvot-Fol, 1951
- Thordisa azmanii Cervera & García-Gómez, 1989
- Thordisa pallida Bergh, 1884
- Thorybopus lophatus Bouchet, 1977
- Thuridilla mazda Ortea & Espinosa, 2000
- Thuridilla picta (A. E. Verrill, 1901)
- Toledonia seguenzae (Watson, 1886)
- Trapania canaria Ortea & Moro, 2009
- Trapania sanctipetrensis Cervera, Garcia-Gomez & Megina, 2000
- Trinchesia ilonae Schmekel, 1968
- Tritonia griegi Odhner, 1922
- Tritonia taliartensis Ortea & Moro, 2009