Aquestes són les espècies de mol·luscs opistobranquis conegudes actualment a les costes de l’estret de Gibraltar segons Martínez-Chacón (2018), adaptades als canvis taxonòmics proposats per les darreres publicacions::
- Classe Gastropoda Cuvier, 1795
- Subclasse Heterobranchia Burmeister, 1837
- Infraclasse Euthyneura
- Subterclasse Ringipleura
- Superordre Nudipleura Wägele & Willan, 2000
- Ordre Pleurobranchida
- Superfamilia Pleurobranchoidea Gray, 1827
- Familia Pleurobranchidae Gray, 1827
- Berthella aurantiaca (Risso, 1818)
- Berthella plumula (Montagu, 1803)
- Berthella stellata (Risso, 1826)
- Berthellina edwardsii (Vayssière, 1897)
- Pleurobranchus testudinarius Cantraine, 1835
- Familia Pleurobranchidae Gray, 1827
- Superfamilia Pleurobranchoidea Gray, 1827
- Ordre Nudibranchia
- Subordre Doridina
- Infraordre Doridoidei
- Superfamilia Doridoidea Rafinesque, 1815
- Familia Dorididae Rafinesque, 1815
- Doris ocelligera (Bergh, 1881)
- Doris pseudoargus Rapp, 1827
- Doris sticta (Iredale & O’Donoghue, 1923)
- Doris verrucosa Linnaeus, 1758
- Familia Discodorididae Bergh, 1891
- Aporodoris millegrana (Alder & Hancock, 1854)
- Baptodoris cinnabarina Bergh,1884
- Carminodoris boucheti Ortea, 1979
- Discodoris rosi Ortea, 1979
- Discodoris stellifera (Vayssière, 1903)
- Gargamella perezi (Llera & Ortea, 1982)
- Geitodoris planata (Alder & Hancock, 1846)
- Jorunna tomentosa (Cuvier, 1804)
- Peltodoris atromaculata Bergh, 1880
- Platydoris argo (Linnaeus, 1767)
- Tayuva lilacina (Gould, 1852)
- Familia Cadlinidae Bergh, 1891
- Cadlina laevis (Linnaeus, 1767)
- Cadlina pellucida (Risso, 1826)
- Aldisa banyulensis Pruvot-Fol, 1951
- Familia Chromodorididae Bergh, 1891
- Felimare bilineata (Pruvot-Fol, 1953)
- Felimare cantabrica (Bouchet & Ortea, 1980)
- Felimare fontandraui (Pruvot-Fol, 1951)
- Felimare orsinii (Vérany, 1846)
- Felimare picta (Schultz in Philippi, 1836)
- Felimare tricolor (Cantraine, 1835)
- Felimare villafranca (Risso, 1818)
- Felimida binza (Ev. Marcus & Er. Marcus, 1963)
- Felimida krohni (Vérany, 1846)
- Felimida luteopunctata (Rapp, 1827)
- Felimida purpurea (Risso, 1831)
- Familia Dorididae Rafinesque, 1815
- Superfamilia Onchidoridoidea Gray, 1827
- Familia Calycidorididae Roginskaya, 1972
- Diaphorodoris alba Portmann & Sandmeier, 1960
- Diaphorodoris luteocincta (M. Sars, 1870)
- Diaphorodoris papillata Portmann & Sandmeier, 1960
- Familia Goniodorididae H. Adams & A. Adams, 1854
- Goniodoris castanea Alder & Hancock, 1845
- Okenia elegans (Leuckart, 1828)
- Okenia cupella (Vogel & Schultz, 1970)
- Trapania hispalensis Cervera & García-Gómez, 1989
- Trapania maculata Haefelfinger, 1960
- Trapania orteai Garcia-Gomez & Cervera in Cervera & Garcia-Gomez, 1989
- Trapania pallida Kress, 1968
- Trapania tartanella (Ihering, 1886)
- Familia Onchidorididae Gray, 1827
- Acanthodoris pilosa (Abildgaard in Müller, 1789)
- Knoutsodonta neapolitana (Delle Chiaje, 1841)
- Familia Calycidorididae Roginskaya, 1972
- Superfamilia Phyllidioidea Rafinesque, 1814
- Familia Phyllidiidae Rafinesque, 1814
- Phyllidiopsis bayi (Bouchet, 1983)
- Familia Dendrodorididae O’Donoghue, 1924
- Dendrodoris grandiflora (Rapp, 1827)
- Dendrodoris herytra Valdés & Ortea in Valdés, Ortea, Avila & Ballesteros, 1996
- Dendrodoris limbata (Cuvier, 1804)
- Doriopsilla areolata Bergh, 1880
- Doriopsilla pelseneeri d’Oliveira, 1895
- Familia Phyllidiidae Rafinesque, 1814
- Superfamilia Polyceroidea Alder & Hancock, 1845
- Familia Aegiridae P. Fischer, 1883
- Aegires leuckartii Vérany, 1853
- Aegires punctilucens (d’Orbigny, 1837)
- Familia Polyceridae Alder & Hancock, 1845
- Crimora papillata Alder & Hancock, 1862
- Kaloplocamus ramosus (Cantraine, 1835)
- Limacia clavigera (O.F. Müller, 1776)
- Polycera aurantiomarginata García-Gómez & Bobo, 1984
- Polycera elegans (Bergh, 1894)
- Polycera faeroensis Lemche, 1929
- Polycera quadrilineata (O.F. Müller, 1776)
- Polycerella emertoni A. E. Verrill, 1880
- Tambja ceutae García-Gómez & Ortea, 1988
- Thecacera pennigera (Montagu, 1813)
- Tyrannodoris europaea (García-Gómez, 1985)
- Familia Aegiridae P. Fischer, 1883
- Superfamilia Doridoidea Rafinesque, 1815
- Infraordre Doridoidei
- Subordre Cladobranchia Willan & Morton, 1984
- Superfamilia Aeolidioidea Gray, 1827
- Familia Aeolidiidae Gray, 1827
- Aeolidiella alderi (Cocks, 1852)
- Aeolidiella glauca (Alder & Hancock, 1845)
- Aeolidiella sanguinea (Norman, 1877)
- Anteaeolidiella indica (Bergh, 1888)
- Berghia coerulescens (Laurillard, 1832)
- Berghia columbina
- Spurilla neapolitana (Delle Chiaje, 1841)
- Familia Facelinidae Bergh, 1889
- Caloria elegans (Alder & Hancock, 1845)
- Cratena peregrina (Gmelin, 1791)
- Dicata odhneri Schmekel, 1967
- Dondice banyulensis Portman & Sandmeier, 1960
- Facelina auriculata (Müller, 1776)
- Facelina quatrefagesi (Vayssière, 1888)
- Facelina rubrovittata (A. Costa, 1866)
- Facelinopsis marioni (Vayssière, 1888)
- Favorinus branchialis (Rathke, 1806)
- Godiva quadricolor (Barnard, 1927)
- Familia Flabellinopsidae Korshunova, Martynov, Bakken, Evertsen, Fletcher, Mudianta, Saito, Lundin, Schrödl & Picton, 2017
- Baenopsis baetica (García-Gómez, 1984)
- Familia Piseinotecidae Edmunds, 1970
- Piseinotecus soussi Tamsouri et al., 2014
- Familia Babakinidae Roller, 1973
- Babakina anadoni (Ortea, 1979)
- Familia Aeolidiidae Gray, 1827
- Superfamilia Arminoidea
- Familia Arminidae Iredale & O’Donoghue, 1841 (1823)
- Armina maculata Rafinesque, 1814
- Familia Arminidae Iredale & O’Donoghue, 1841 (1823)
- Superfamilia Dendronotoidea Odhner, 1934
- Familia Dotidae Gray, 1853
- Doto aff. coronata (Gmelin, 1791)
- Doto dunnei Lemche, 1976
- Doto floridicola Simroth, 1888
- Doto furva Garcia J. C. & Ortea, 1984
- Doto millbayana Lemche, 1976
- Doto pinnatifida (Montagu, 1804)
- Familia Hancockiidae MacFarland, 1923
- Hancockia uncinata (Hesse, 1872)
- Familia Dotidae Gray, 1853
- Superfamilia Fionoidea Gray, 1857
- Familia Calmidae Iredale & O’Donoghue, 1923
- Calma glaucoides (Alder & Hancock, 1854)
- Calma gobioophaga Calado & Urgorri, 2002
- Familia Eubranchidae Odhner, 1934
- Eubranchus exiguus (Alder & Hancock, 1848)
- Eubranchus farrani (Alder & Hancock, 1844)
- Eubranchus linensis Garcia-Gomez, Cervera & Garcia, 1990
- Eubranchus prietoi Forbes, 1838
- Eubranchus vittatus (Alder & Hancock, 1842)
- Familia Trinchesiidae F.Nordsieck, 1972
- Catriona aurantia (Alder & Hancock, 1842)
- Rubramoena amoena (Alder & Hancock, 1845)
- Trinchesia caerulea (Montagu, 1804)
- Trinchesia foliata (Forbes & Goodsir, 1839)
- Trinchesia genovae (O’Donoghue, 1929)
- Trinchesia ocellata (Schmekel, 1966)
- Familia Cuthonidae Odhner, 1934
- Cuthona thompsoni Garcia, Lopez-Gonzalez & Garcia-Gomez, 1991
- Familia Flabellinidae Bergh, 1889
- Edmundsella pedata (Montagu, 1816)
- Fjordia insolita (Garcia-Gomez & Cervera, 1989)
- Fjordia lineata (Lovén, 1846)
- Flabellina affinis (Gmelin, 1791)
- Paraflabellina ischitana Hirano & Thompson, 1990
- Familia Samlidae Korshunova et al (2017)
- Luisella babai Schmekel, 1972
- Familia Calmidae Iredale & O’Donoghue, 1923
- Superfamilia Proctonotoidea
- Familia Proctonotidae Gray, 1853
- Janolus cristatus (Delle Chiaje, 1841)
- Janolus hyalinus (Alder & Hancock, 1854)
- Familia Proctonotidae Gray, 1853
- Superfamilia Tritonioidea
- Familia Tritoniidae Lamarck, 1809
- Marionia blainvillea (Risso, 1818)
- Tritonia hombergii Cuvier, 1803
- Tritonia manicata Deshayes, 1853
- Tritonia nilsodhneri Ev. Marcus, 1983
- Tritonia striata Haefelfinger, 1963
- Familia Tritoniidae Lamarck, 1809
- Superfamilia Cladobranchia incertae sedis
- Familia Embletoniidae Pruvot-Fol, 1954
- Embletonia pulchra (Alder & Hancock, 1844)
- Familia Embletoniidae Pruvot-Fol, 1954
- Superfamilia Aeolidioidea Gray, 1827
- Subordre Doridina
- Ordre Pleurobranchida
- Superordre Nudipleura Wägele & Willan, 2000
- Subterclasse Tectipleura Schrödl et al., 2011
- Ordre Aplysiida Fischer, 1883
- Superfamilia Aplysioidea Lamarck, 1809
- Familia Aplysiidae Lamarck, 1809
- Aplysia depilans Gmelin, 1791
- Aplysia fasciata Poiret, 1789
- Aplysia parvula Mörch, 1863
- Aplysia punctata (Cuvier, 1803)
- Familia Aplysiidae Lamarck, 1809
- Superfamilia Aplysioidea Lamarck, 1809
- Ordre Cephalaspidea P. Fischer, 1883
- Superfamilia Philinoidea Gray, 1850 (1815)
- Familia Aglajidae Pilsbry, 1895 (1847)
- Aglaja tricolorata Renier, 1807
- Camachoaglaja africana Pruvot-Fol, 1953
- Melanochlamys miqueli Pelorce et al., 2013
- Philinopsis depicta (Renier, 1807)
- Familia Philinidae Gray, 1850 (1815)
- Philine intricata Monterosato, 1884
- Philine punctata (J. Adams, 1800)
- Philine quadripartita Ascanius, 1772
- Familia Aglajidae Pilsbry, 1895 (1847)
- Superfamilia Philinoidea Gray, 1850 (1815)
- Ordre Runcinida
- Superfamilia Runcinoidea H. Adams & A. Adams, 1854
- Familia Runcinidae H. Adams & A. Adams, 1854
- Runcina africana Pruvot-Fol, 1953
- Runcina bahiensis Cervera et al., 1991
- Runcina coronata (Quatrefages, 1844)
- Runcina ferruginea Kress, 1977
- Runcina macrodenticulata Garcia-Gomez & Lopez de la Cuadra, 1990
- Runcina ornata (Quatrefages, 1844)
- Familia Runcinidae H. Adams & A. Adams, 1854
- Superfamilia Runcinoidea H. Adams & A. Adams, 1854
- Superordre Sacoglossa Ihering, 1876
- Superfamilia Plakobranchoidea Gray, 1840
- Familia Hermaeidae H. Adams & A. Adams, 1854
- Caliphylla mediterranea A. Costa, 1867
- Familia Limapontiidae Gray, 1847
- Ercolania lozanoi Ortea, 1982
- Placida brevicornis (A. Costa, 1867)
- Placida cremoniana Trinchese, 1892
- Placida dendritica (Alder & Hancock, 1843)
- Familia Plakobranchidae Gray, 1840
- Elysia timida (Risso, 1818)
- Elysia viridis (Montagu, 1804)
- Thuridilla hopei (Vérany, 1853)
- Familia Hermaeidae H. Adams & A. Adams, 1854
- Superfamilia Plakobranchoidea Gray, 1840
- Ordre Umbraculida Odhner, 1839
- Familia Tylodinidae Gray, 1847
- Tylodina perversa (Gmelin, 1791)
- Familia Umbraculidae Dall, 1889 (1827)
- Umbraculum umbraculum (Lightfoot, 1786)
- Familia Tylodinidae Gray, 1847
- Ordre Aplysiida Fischer, 1883
- Subterclasse Ringipleura
- Infraclasse Euthyneura
- Subclasse Heterobranchia Burmeister, 1837
Cap espècie del superordre Acochlidiimorpha s’esmenta aquí donat que no hi ha estudis d’aquest grup a les costes de l’estret de Gibraltar.
Bibliografia
Bouchet P, Rocroi JP, Hausdorf B, et al. 2017. Revised classification, nomenclator and typification of gastropod and monoplacophoran families. Malacologia. 61(1–2):1–526.
Cervera JL, Calado G, Gavaia C, et al. 2004. An annotated and updated checklist of the opisthobranchs (Mollusca: Gastropoda) from Spain and Portugal (including islands and archipelagos). Boletín Instituto Español de Oceanografía, 20 (1-4): 1-111. L.
Martínez-Chacón M. 2018. Nudibranquios de la isla de Tarifa, pequeñas joyas del estrecho de Gibraltar. Junta de Andalucía. Consejería de Medio Ambiente y Ordenación del Territorio. Available from http://www.juntadeandalucia.es/medioambiente/portal_web/servicios_generales/doc_tecnicos/2018/nudibranquios_tarifa/nudibranquios_tarifa_web.pdf.
Citeu aquest article com:
Pontes, Miquel (2023) "Estret de Gibraltar" a OPK-Opistobranquis. Publicat: 03/01/2019. Accedit: 19/03/2024. Disponible a (https://opistobranquis.info/ca/?p=27803)